T. 65.1. s. 9-16

Wydział Geografii i Studiów Regionalnych
e-mail: bkicinska@uw.edu.pl
ORCID: 0000-0002-6198-0263

Zarys treści: W artykule przedstawiono rolę parku Pole Mokotowskie w kształtowaniu lokalnych warunków termiczno-wilgotnościowych, a także w ułatwianiu wymiany powietrza w południowo-zachodniej i środkowej części Warszawy. Materiałem wykorzystanym w opracowaniu były wyniki badań klimatu Warszawy, prowadzonych od wielu lat przez Polską Akademię Nauk, Uniwersytet Warszawski oraz Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Stwierdzono, że zwłaszcza druga z wymienionych ról rozpatrywanego obszaru jest tak cenna dla miasta, że Pole Mokotowskie powinno być zabezpieczone przed możliwością wykorzystania w sposób, który osłabi jego obecną funkcję środowiskową.

Słowa kluczowe: Warszawa, Pole Mokotowskie, klimat lokalny, wymiana powietrza

Abstract: In the paper the Authors discuss the role of Pole Mokotowskie park in creation of local thermal-and-hygric conditions as well as in air exchange in south-western and central parts of Warsaw. The considerations based on the results of research carried out for several years by Polish Academy of Sciences, University of Warsaw and Institute of Meteorology and Water Management on the territory of Warsaw. There was concluded that the second of listed roles is especially important for the whole city area and Pole Mokotowskie should be protected against any changes in its environmental conditions.

Key words: Warsaw, Pole Mokotowskie, local climate, air exchange

Zalecany sposób cytowania/Cite as: Błażejczyk K., Kicińska B., 2020, Rola Pola Mokotowskiego w kształtowaniu klimatu Warszawy, Prace i Studia Geograficzne, 65.1, Wydział Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, Warszawa, 9-16.

Wpłynęło: 10.09.2019
Zaakceptowano: 06.01.2020

Pobierz cały tekst w pdf / Get full text (pdf format)

Posted in BŁAŻEJCZYK Krzysztof, KICIŃSKA Bożena, Tom 65 zeszyt 1 and tagged , , , , , , .